Hody

Hody jsou bezpochyby nejslavnostnější událostí roku. Místní kostel sv. Isidora byl vysvěcen na sv. Martina (11. listopadu) a v tomto termínu se slavily hody až do roku 1980, pak došlo ke změně:

"Prušánecké chase se nelíbily dosavadní, starobylé a tradiční svatomartinské hody na podzim. Chasa požadovala hodovou zábavu v létě, kdy je teplo a mohou tancovat venku v krojích. Dědina se zprvu bouřila a nesouhlasila s přeložením hodů, proběhla dokonce hlasovací anketa se záporným výsledkem, ale všechno bylo marné a zbytečné. Mladým i starým nejde dnes u nás o církevní slavnost s duchovní náplní, chtějí jenom vnější parádu a tak se letos poprvé slavily v Prušánkách letní hody 16. srpna. Protože bylo po svátku Nanebevzetí Panny Marie, dali jsme jim v kostele mariánský ráz."

Proti změně termínu byly zejména ženy, neboť v teplém letním počasí se špatně uchovává maso, koláčky i krémové cukroví, které na žádných hodech nesmějí chybět. Nakonec stoupenci změny prosadili "svou" a první hody "pod zeleným" se slavily v roce 1981 a místním se zalíbily, mimo jiné pro velkou účast jak domácích tak i přespolních. Symbolem hodů je "mája". Pro máju jezdí stárci s celou chasou buď do Tvrdonic, do Mutěnic nebo do Dolních Bojanovic. Kolem máje se buduje "zelené" - ohrazení tanečního prostoru s besídkou pro muzikanty.

(Zdroj obec Prušánky)

Seznam akcí

Zarážání hory

Zarážání hory je stará vinařská slavnost, která se tradičně koná první sobotu v září při západu slunce v Nechorách Více…

Krojované hody

V srpnu probíhají v naší obci krojované hody, které patří k největším svátkům na Podluží a připravují se na ně Více…

Slavonost vinobraní

V měsíci září se koná v Nechorách tradiční vinobraní. Slavnost je zahájena průvodem krojované chasy a všech účinkujících Více…

Aktuálně 2019

22.6. Otevřené sklepy
3.8. Noční soutěž SDH
10.8. Předhodová beseda u cimbálu
11.- 13.8. Krojové hody
7.9. Zarážání hory
21.9. Vinobraní pod Nechory
26. 10. Gulašfest
9.11. Martinské posezení
23.11. k Nechorám za mladým vínem